Czym jest dieta?
Dieta to sposób żywienia zgodny z fizjologią człowieka.
Jaka dieta jest najlepsza dla utrzymania zdrowia?
Dla każdego człowieka najlepszym sposobem żywienia jest ten, który zapewnia homeostazę ustroju, czyli samoregulację procesów biologicznych i daje szansę długiego życia bez chorób przewlekłych.
Z badań epidemiologicznych* wynika jasno, że dieta śródziemnomorska pod tym względem stanowi wzorzec i to niezależnie od płci czy kraju zamieszkania.
Wbrew pozorom dieta śródziemnomorska to nie pizza i makaron! Polega ona raczej na ograniczeniu czerwonego mięsa, które ma silne działanie pronowotworowe, spożywaniu dużej ilości ryb, warzyw i owoców morza.
Z kolei dieta Dash, oparta o dietę śródziemnomorską, wzbogacona jest w białko z mleka. Ma to ogromne uzasadnienie, ponieważ w mleku występuje laktoferyna, która transportuje żelazo do tkanek, przeciwdziała zapaleniom bakteryjnym i wirusowym i wspiera układ odpornościowy. Co istotne, mleka nie należy gotować, gdyż białko podlega strąceniu.
Co Pan uważa na temat postu przerywanego i głodówek?
To jest nonsens! Post przerywany i głodówki prowadzą do stanów niedoborowych! Do świadomości społecznej niestety nie przebija się termin “homeostaza ustroju”, a niezbędnym jest spełnienie wszelkich warunków, aby nie powstawały stany niedoborowe, gdyż one prowadzą do kolejnych. Wyobraźmy sobie - jeśli wyjmiemy jedną cegiełkę z piramidy żywienia to zacznie się ona rozpadać.
Większość diet nie uzupełnia pełnego zapotrzebowania organizmu, a nawet prowokuje kolejne braki, np. dieta niskowęglowodanowa, dieta wysokobiałkowa.
Jakie są ogólne zasady zdrowego odżywiania?
Każda kobieta jak i mężczyzna powinni jeść pięć posiłków dziennie, najlepiej, aby były to mniejsze porcje. Śniadanie powinno być królewskie, a ostatni posiłek niczym “dla żebraka”. Żołądek powinien odpocząć w ciągu nocy.
Każdy posiłek powinno się przyjmować z dodatkiem warzyw i owców. Co najmniej dwa razy w tygodniu należy spożywać ryby morskie, zaś mięso raz do dwóch razy w tygodniu. Spożywamy 70% wysoko przetworzonej żywności, a takie odżywianie jest mało co warte z punktu widzenia biologii człowieka - dostarcza głównie kalorii.
W zaleceniach medycznych wskazuje się, aby pić co najmniej 2 litry czystej wody! Natomiast ludzie myślą, że od wody przytyją. Z kolei aktywność fizyczna powinna występować 5 razy w tygodniu przez 30 minut w limicie tętna.
Dlaczego węglowodany są niezbędne w diecie?
Dieta powinna być zrównoważona - muszą występować węglowodany, białka i tłuszcze. Podstawą racjonalnego żywienia powinna być odpowiednia liczba kalorii, wody i aktywności fizycznej. Nie można też zapominać o tak oczywistej sprawie jak mycie rąk i zębów przed i po każdym posiłku.
Hormony i toksyny w jedzeniu i piciu, na co warto zwracać uwagę?
Warto nauczyć się czytać opakowania, sprawdzać co się znajduje w produkcie. Jest cała lista szkodliwych E-składników. Jeżeli w danym artykule pojawiają się Eskładniki (poza naturalnymi) to korzystniej z niego zrezygnować. Dodatkowo należy unikać żywności wysoko przetworzonej! Nie można jeść kurczaków przez cały tydzień. Bardzo ważne, aby żywienie było urozmaicone.
Jakie są główne problemy zdrowotne Polaków, a w szczególności kobiet?
Kobiety w Polsce chorują obecnie podobnie jak mężczyźni, gdyż mają takie same czynniki ryzyka, które powodują zarówno zaburzenia w układzie sercowonaczyniowym jak i indukują rozwój nowotworów dieto-zależnych.
Podstawowym problem kobiet jest nadmiar kalorii i nieregularny sposób żywienia, tj. tylko dwa posiłki dziennie i niestety często alkohol.
Lepiej zapobiegać czy leczyć?
Pytanie czy zapobiegać czy leczyć jest retoryczne.. Choćby z punktu widzenia wydatków na leki i wizyty u lekarza.
Jak zachęcić Polaków do profilaktyki, zapobiegania chorobom?
Zachęcić do profilaktyki dorosłych Polaków mogą tylko ich dzieci, które powinny być odpowiednio edukowane przez cały okres dorastania.
Dla przykładu możemy rozważyć przypadek Finlandii, gdzie jeszcze 30 lat temu występowała najwyższa liczba chorób układu krążenia. Jak się okazało, przyczyną wysokiej śmiertelności było między innymi nadmierne spożycie tłuszczu (ponad 40-50% spożycia).
Wdrożono tam projekt trwający 30 lat, o nazwie North Karelia Project. Szczególnie skupiono się na promocji zasad zdrowego odżywiania poprzez plakaty, ulotki, imprezy tematyczne, prelekcje. Na takich imprezach udostępniano uczestnikom książki kucharskie wyjaśniające jak wprowadzić warzywa do codziennej diety. W sklepach spożywczych powstały specjalne działy, które wskazywały właściwe produkty dla zdrowego odżywiania. Poprzez edukowanie w szkołach i wśród lekarzy, śmiertelność spadła o 70%! To był eksperyment na całym narodzie!
Czy celebryci promuja zdrowe trendy?
Celebryci to utrapienie naszych czasów, gdyż z reguły wprowadzają zamęt w głowach słabo wykształconych ludzi.
---------
Prof. dr hab. Marek Naruszewicz - wyróżniony szeregiem nagród, m.in. Ministra Zdrowia, Polskiej Akademii Nauk i Pomorskiej Akademii Medycznej za publikacje i osiągnięcia dydaktyczne. Były kierownik Katedry Farmakognozji i Molekularnych Podstaw Fitoterapii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Honorowy Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą oraz ekspert ogólnopolskiego programu walki z cholesterolem „Proaktywnie dla serca”. Współtwórca “ustawy drożdżówkowej”, aktywny działacz na rzecz szerzenia zasad zdrowego stylu użycia. Autor licznych recenzowanych publikacji krajowych i międzynarodowych. Redaktor podręcznika „Kardiologia Zapobiegawcza”, twórca i Redaktor Naczelny czasopisma „Czynniki Ryzyka”. Członek Rady Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka.